Svi vaping uređaji napajaju se litij-ionskim (Li-ion) baterijama. Kod uređaja s integriranom baterijom korisnik nema "glavobolju" oko odabira odgovarajućeg modela, jednostavno je osuđen na onaj koji je ugradio proizvođač. S druge strane, napredni korisnici (uglavnom modovi na baterije) napajaju se izmjenjivim li-ion baterijama.

Odabir adekvatne li-ion baterije problem je koji zahtijeva ozbiljan pristup i pametno rješenje, stoga ćemo u ovom tekstu dati nekoliko smjernica kako to učiniti bez greške.


Zašto je izbor adekvatne Li-ion baterije toliko bitan?

Na prvom mjestu: sigurnost.

Proteklih godina jedva da ste uspjeli izbjeći ijednu vijest s bombastičnim naslovima poput "zapalila mu se e-cigareta u džepu", "ostavio je vape u autu i našao ga u plamenu" itd. .. Ako jesi, onda pripadaš sretnoj manjini. Mi ostali morali smo se objašnjavati prijateljima, susjedima ili rodbini koji su nam zabrinuto prenosili vijest, uz neizbježan komentar da nam od prvog dana govore da naše čudo ne valja i da je opasnije od duhana. Ključno je to što su gotovo svi incidenti ove vrste uzrokovani neadekvatnim korištenjem baterija. Bilo da se radilo o pogrešnom modelu baterije ili nepravilnoj uporabi, te su se nesreće mogle izbjeći sljedeći nekoliko vrlo jednostavnih pravila.

Nakon sigurnosti, pravilan odabir baterije utječe na ukupni užitak tijekom vapeanja i učinkovitost korištenja vašeg vape uređaja.
Ako ste zahtjevan korisnik u smislu da koristite atomizere na većoj snazi ​​i/ili imate veliku dnevnu potrošnju, neadekvatna baterija će lošije raditi (tj. pokvariti se), puno češće se prazniti i time remetiti vašu svakodnevnu rutinu.

Osnovno o Li-ion baterijama

Od brojnih Li-ion baterija koje se trenutno koriste u razne svrhe, za vaping uređaje koriste se one s oznakom 18650 i 21700. Nekada popularni modeli koji se danas sve manje koriste su 18350, 20700 i 26650. Na samom početku g. razvojem vape industrije korištene su Li-Ion baterije s ugrađenom zaštitom u obliku čipa integriranog na vrhu baterije. Zaštita drastično smanjuje performanse baterije i povećava njenu visinu, pa se modeli sa zaštitom više ne koriste.
U oznaci baterije, prve dvije znamenke označavaju njezinu širinu ili promjer, izražen u milimetrima. Druge dvije znamenke su oznaka duljine (također u mm). Zadnja znamenka je oznaka oblika, 0 znači cilindričan. Važno je napomenuti da ove dimenzije nisu obvezujuće i da se neki modeli baterija razlikuju 1-2 mm. Uređaji poznatih svjetskih proizvođača vapea toleriraju te razlike, a baterije poznatih bendova uglavnom su standardnih dimenzija.
Budući da su baterije 18650 manje od modela 21700, možete koristiti bateriju 18650 u bilo kojem modu baterije koji koristi 21700 baterije. Bateriju 18650 potrebno je umetnuti u adapter koji se obično isporučuje u kompletu.

Što se tiče sastava ili kemije litija unutar baterije, postoje varijante IMR, INR i ICR. Ovdje neću ulaziti u pojedinosti i pojedinosti ovih varijanti, kako sam tekst ne bi bio previše detaljan i samim tim manje razumljiv. Svatko tko je zainteresiran može lako pronaći te podatke jednostavnom pretragom.

Značajke koje karakteriziraju svaku Li-Ion bateriju, a koje su nam važne, su:

1. kapacitet: označen u mAh

2. maksimalna konstantna struja pražnjenja (CDR, Continuous Discharge Rating): označena je u amperima (A).     Što je veći CDR, baterija može dati više energije bez žrtvovanja performansi

3. maksimalna struja punjenja: označena u A, označava maksimalnu struju kojom možete puniti bateriju.

Li-ion baterije se pune dok ne postignu napon od 4,2V i mogu se prazniti na 2,5V - 3V. Srećom, mehanički modovi više nisu relevantni, tako da ne morate brinuti o prekomjernom punjenju ili pražnjenju baterija. O tome se sada brinu modovi baterija koje koristite i punjači koje koristite za punjenje baterija.

Prvi krug sužavanja izbora: tri važna pravila

Prvo pravilo je: ne štedite na baterijama! Osim što su najjeftiniji dio opreme za vapere, imaju "zgodnu" osobinu da mogu burno (da ne kažemo eksplozivno) reagirati na nepravilno korištenje. Pa opet, često se susrećem s vaperima koji rade razne improvizacije i kompromise pri odabiru baterije.
Ako sumnjate u originalnost baterije, nemojte je kupiti. Ako je baterija koju koristite istrošena i pri kraju, zamijenite je.

Drugo pravilo je: za vaping koristite SAMO baterije koje su namijenjene za vaping uređaje! To znači da baterije namijenjene baterijskim svjetiljkama nisu dobra ideja, ma koliko jeftine bile, niti ste pametni ako bateriju izvađenu iz starog laptopa stavite u baterijski način rada.
Kako znati koji model baterije je namijenjen za vape? Jednostavno: na temelju specifikacije, ili još lakše - ako se prodaje u vape dućanu.

Na kraju: u obzir dolaze samo nove, samo priznate marke i samo original! Ne kupujte rabljene baterije za koje ne znate porijeklo i način korištenja. Problem originalnosti danas je aktualniji nego inače. Na svjetskoj razini postoji veliki deficit Li-ion ćelija, pa se mnogi odlični modeli baterija već dugo ne proizvode (npr. LG HG2, Sony VTC5...), a cijena ostalih modela je 2 -3 puta veći nego prije početka krize. Dakle, za varijantu u kojoj ste pronašli poznati model po niskoj cijeni, gotovo sa sigurnošću možemo reći da je lažnjak.
Za Li-Ion baterije poznati brendovi su Sony, LG, Samsung, Molicell, Sanyo, Panasonic, Golisi, Vapcell... Postoji još nekoliko poznatih brendova kao što su Efest, Nitecore, Imren... ali problem kod njih je da se uglavnom bave prepakiravanjem ćelija jedne od gore navedenih marki. Stoga ne postoji jamstvo iste izvedbe kod primjeraka iz različitih serija, a problem utvrđivanja originalnosti je još veći.

Kako izabrati dobru bateriju?

Ako smo slijedili gore navedena pravila, došli smo do teritorija osobnog učinka. Svi bi htjeli imati što manju bateriju koju pune jednom u 2-3 dana, ali to većini vaping populacije jednostavno nije moguće. Na trajanje baterije najviše utječe dnevna potrošnja koja je različita za svakoga od nas. Osim potrošnje, trajanje je određeno kapacitetom baterije i snagom na kojoj ju koristite.
Kad bih napravio podjelu na temelju približnih vrijednosti parametara, to bi izgledalo ovako:

ako ste MTL vaper i koristite isparivače snage do 15W, potrebna vam je baterija s CDR-om od najmanje 10A. Maksimalni kapacitet odgovarajuće baterije je 3500mAh (18650) ili 5000mAh (21700).

ako ste DTL vaper i koristite snagu do 40-50W, potrebna vam je baterija od najmanje 15A, najbolje 20A. Maksimalni kapacitet takve baterije je 3000mAh (18650) ili 4000mAh (21700).

za snagu iznad 50W jedna baterija 18650 nije dobro rješenje. Svakako mora biti 20A, ali će trajati kratko i brzo će izgubiti kapacitet. Za snage preko 50W, bolja opcija je jedna 21700 baterija (20A ili više) ili još bolje: baterijski mod s dvije 18650/21700 baterije.

Summarum: ovisno o snazi ​​koju koristite (ili namjeravate koristiti), odaberite odgovarajući model baterije prema specifikaciji. Vrijednosti koje sam gore naveo su točne i provjerljive, dobivene od strane nekoliko profesionalnih testera i recenzenata. Najpoznatiji od njih je Mooch na čijoj FB stranici možete pronaći detaljne testove i analize svih poznatih modela Li-ion baterija.

Ne nasjedajte na marketinšku pompu raznih dubioza koje prodaju kung-fu brendove baterija od navodnih 5,6 ili više tisuća mAh (rekord je 18650 baterija od "pravih" 9000mAh), deklariranih na 20A ili 30A. To jednostavno nije fizički moguće. Ne znam točno što ćete dobiti od takvih baterija, ali siguran sam da neće biti dobro. Mogu samo prenijeti pravilo koje vrijedi od ranih dana razvoja vape industrije, da je npr. od baterija i punjača koji u nazivu imaju Fire – to je upravo ono što možete očekivati.

Održavanje baterije!? Zar i to postoji?

Da, kao i svaki uređaj, bateriju treba održavati. Srećom, radi se o nekoliko jednostavnih pravila koja, ako ih usvojite u startu, nećete ni primijetiti tijekom svakodnevnog korištenja:

  • nemojte ih puniti s većom snagom od dopuštene. Najveća dopuštena snaga punjenja je vrijednost koja neće oštetiti unutarnju strukturu baterije, ali će dovesti do brzog smanjenja njenog kapaciteta čestim korištenjem. Za Li-ion baterije univerzalna je preporuka puniti ih strujom od 0,5A ili 1A u svakodnevnoj uporabi. Varijante brzog punjenja trebale bi se koristiti samo u hitnim slučajevima.
  • koristite vanjski punjač za punjenje. Opet, isto kao i gore, nema problema ako se baterija dopuni u baterijskom načinu rada u hitnim slučajevima. No, nije dobro da takva praksa bude svakodnevno rješenje. Prije svega, punjenje unutar baterijskog moda često se vrši snagom većom od 1A, a kod modova nove generacije to je gotovo pravilo. I bez tog problema, očito je da u pogledu stabilnosti i sigurnosti procesa punjenja više povjerenja ulijeva specijalizirani punjač kao uređaj čija je to jedina funkcija nego mali punjač unutar baterijskog moda.
  • ako baterije nosite izvan uređaja, moraju biti u kutiji ili silikonskoj kutiji. Nositi ga nezaštićenog u društvu ključeva, kovanica ili drugih metalnih predmeta možda je najgora glupost koju možete učiniti. U sat vremena se napravi kratki spoj u džepu ili torbi, a tada baterija reagira vrlo brzo i vrlo eksplozivno. Vjerujte mi na riječ.
  • nemojte koristiti bateriju ako je njezin film oštećen. Zamjenske folije za Li-ion baterije možete pronaći u svakom bolje opskrbljenom vape dućanu, mijenjanje je doslovno minutni posao.
  • ako je kapacitet baterije drastično pao i/ili se tijekom punjenja zagrijava, nemojte je koristiti. Istrošene baterije odložite na odgovarajući način, po mogućnosti u spremnike za baterije unutar svake veće trgovine.
Našu ponudu li-ion baterija možete pronaći na stranici LINK
U ponudi su isključivo originalni modeli priznatih svjetskih proizvođača.

Nadamo se da Vam je ovaj tekst pomogao da riješite dileme u vezi izbora Li-ion baterije i lako odaberete pravu za svoj uređaj. Očekujemo Vaš komentar.
 


Pogledajte sljedeći članak

Podijeli s prijateljima